PRESLER


Biri sabit diğeri hareketli iki yüzeyi olan pres, arasına konulan nesneye ton olarak ifade edilen yüksek ezici güç uygulayarak nesneleri ezmeye, dövmeye, kesmeye, şekil vermeye yarayan makinedir.
Otomasyon, inşaat, savunma sanayi, ağaç sektörü, ambalaj sektörü ve daha birçok sektörde kullanılan presler iki ana başlık altında toplanabilir.

  • Mekanik Presler
  • Hidrolik Presler

Mekanik presler, elektrik motorundan alınan dönme hareketini mekanik enerjiye çeviren ve bu enerjiyi kullanan makinelerdir. Günümüzde değişik tonajlarda ve biçimlerde kullanım alanlarına uygun olarak üretilmektedir. En çok kullanılan presler ise h tipi ve c tipi mekanik preslerdir.
Hidrolik pres, makinenin içerisinde yer alan yağ pompalarının sisteme basınçlı yağ göndermesi sonucunda çalışan pres türüdür. Yani yağ basıncı ile çalışırlar. Bu presler de sisteme gönderilen yağ basıncı sayesinde pistonların hızı ve basıncı kontrol edilerek malzemeye gerekli şekiller verilir.

TSC Periyodik Kontrol, uzman ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği pres kontrolleri sonucu tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları rapor halinde sizlere sunarak, olası bir tehlikeli olayın engellenmesi ve yasal gerekliliklerinizi sağlamanız adına sizlere yardımcı olur. Preslerin periyodik kontrolü “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne göre yılda 1 defa yapılmaktadır.